Nyní ke každé objednávce parfém na praní UNIQ Lotus Flower 5 ml zdarma!

Složení parfémů a druhy vůní

PARFUMÁŘSKÝ SLOVNÍK - ZDE

To, jestli nám parfém voní, bychom neměli posuzovat na první dojem. Každý parfém se totiž postupně mění a po chvíli voní úplně jinak, proto nás první dojem klame. Proč se tomu tak děje? Je to dáno zastoupením vonných esencí, které dělíme na tři části (hlava, srdce a základ) parfému které se uvolňují postupně nikoli najednou.

Hlava parfému (vysoké tóny)

Hlava parfému je zodpovědná za první dojem, který nám vůně přinese. Na základě toho se rozhodujeme, zda-li nám vůně sedí nebo ne. Složení, které je v hlavě parfému, vnímáme velmi intenzivně, avšak tato intenzita během pár minut či sekund odezní. Nejčastějším zástupcem hlavy parfému jsou svěží a lehké složky, které se nejvíce objevují v jarních a letních vůních, které jsou typické pro svojí svěžest a lehkost.

Srdce parfému (střední tóny)

Když po pár minutách přejde hlava parfému, nastoupí srdce, které obsahuje prchavé látky. Ty jsou mnohem intenzivnější než hlava vůně. Obvykle vydží 2 až 3 hodiny. Střední tóny určují charakter parfému, které podporují intenzitu vůně a spolu s aromatickými esencemi později tvoří základ parfému. Nejčastější ingrediencí srdce jsou květiny (růže, jasmín).

Základ parfému (nízké tóny)

Nakonec nastupuje základ parfému, jedná se o pomalé látky, které jsou cítit zhruba 4 hodiny. U některých parfémů je intenzita dělší, tím pádem může vůně trvat celý den. Základem parfému jsou nejčastěji zastoupené jemné, dřevité, cypřišové tóny nebo orientální akordy, jako například vanilka či kadidlo. Kombinují se pak dále s exotickým ovocem a květinami.

Vyberte si podle dominantní složky parfém vašeho srdce.

 

DRUHY VŮNÍ

Většinou jsme zvyklí rozdělovat vůně na sladké a svěží, ale dělení vůní je komplikované a velmi obsáhlé. Každý vnímáme vůně jinak, záleží na tom, s jakými pocity si danou vůni a konkrétní složku spojujeme. 

Květinové vůně

Tato největší skupina zahrnuje četné verze vonných kompozic především s květinovým srdcem: čerstvě natrhané květiny, květiny s vodními, zelenými nebo pudrovými tóny, stejně jako květinově-aldehydové, květinově-ovocné a gurmánské. 

Ambrové (orientální) 

Vůně typické pro Blízký východ, východní středomoří a orient. Dominantní ingredience jsou ambra, exotická dřeva (santalové) skořice, vanilka, kardamom, pačuli a kadidlo, často doprovázené exotickými květinami a kořením. Typická ambrová kombinace dodá každé složce parfému hloubku a orientální nádech. Samotná ambra voní teple, měkce, balzámově, trochu dřevitě, podle množství vanilky sladce, a někdy kouřově nebo po jehličí. Ambra dává ostatním složkám parfému vyniknout a déle přetrvat. 

Chyprové 

V roce 1917 známý parfumér Francois Coty představil revoluční dámský parfém Chypre a položil tak základy nové rodině vůní. Chypre parfémy jsou elegantní a sofistikované. Chyprová vůně je tvořena ze středomořských ingrediencí a je inspirována rostlinami na ostrově Kypr (citrusy (bergamot), dubový mech, vetiver a pačuli). Tyto vůně mají ovocnou, květinově animální, květinovou, svěží a zelenou variaci. Pánský chyprový koncept – na rozdíl od dámského chyprového konceptu je doplněn o dřevité a kožené akcenty. Dělí se na dřevitou, juchtovou, svěží a citrusovou variaci.

Fougèrové (kapradinové) 

“Fougère” znamená “kapradina”, skupina však s vlastní kapradinou, která je prakticky bez vůně, nijak nesouvisí. Fougerový koncept je vytvořen podle parfému Houbignant - Fougére Royale z roku 1882 a jeho hlavní složkou je kapradina, dubový mech, levandule a kumarin.Fougerové vůně se dělí na květinové, svěží a dřevitě se sladkou variaci. V moderních vůních Fougère často ucítíte také levanduli, vetiver, geranium a bergamot, stejně jako šalvěj, rozmarýn a další zelené byliny ve vrchních tónech. Pro extra hloubku se do těchto vůní přidávají také některé dřeviny, jako je třeba santalové či guajakové dřevo či kůže. Fougèrové parfémy zahrnují téměř výhradně pánské vůně.

Pudrové 

Široká škála přírodních a syntetických tónů dodává složení parfému "pudrový efekt". Nejběžnějšími pudrovými tóny jsou kosatec (iris / orris), fialka, vanilka, růže, pižmo, heliotrop, pryskyřice opoponax a některé jantarové pryskyřice. Pudrové parfémy jsou považovány za  dokonalou harmonii elegance a ženskosti. Dělí se do dvou kategorií "face powder“ (pudr na obličej) nebo „talcum powder“ (tělový pudr, dětský zásyp). Do první kategorie patří vůně, které jsou méně sladké a připomínají dámský budoár či vůní pokožky po pudrování. Do druhé kategorie pak patří vůně, které evokují čistotu, svěžest a pocit bezpečí.

Vodní - akvatické (mořské)

Vodní vůně jsou především svěží a vhodné do teplých letních měsíců. Ve složení vodních vůní se objevují prvky moře a vody, které obsahují slanost mořské vody nebo evokují vůní vodopádu, letního deště. Většinou se jedná o esence syntetického původu, jelikož se jinak než molekulárně nedá získat mořská voda, závan studeného vzduchu, vůně deště, kostka ledu. Většina vodních vůní (kromě základu svěžesti) obsahuje ovocné, bylinné nebo květinové složky. Příkladem mohou být vůně melounové, okurkové, lotosové nebo leknínové.

Zelené 

Zelené vůně obsahují především rostlinné vůně, aroma čerstvě posekané trávy, bylin chvojí, kapradí či listí. Používají se k zjemnění sladších květinových vůní. Zelené akordy jsou lehké a nevtíravé.

Pižmové  

Základem pižmových parfémů je pižmo (mošus, anglicky musk). Tato specificky vonící látka, se využívá již několik staletí v lékařství, kosmetice i světě vůní. Pižmové parfémy jsou oblíbené pro svou příjemnou živočišnou vůni a intenzitu. Pižmo dodává vonným kompozicím jemnost a smyslnost. Pižmo se do vůní přidává zejména kvůli své jemnosti a také fixačním vlastnostem, což znamená, že vůně vydrží na pokožce déle. Vůně pižma je lehce sladká, pudrová až krémová,

Dřevité  

Označení vonných tónů pocházejících z dřevitých materiálů, stromů (cedr, cypřiš, buk, mahagon..) a keřů jako je pačuli, nebo trav, jako je vetiver, a syntetických molekul evokujících dřevo (akigalawood, ambroxan, kašmeran). Dřevité tóny dodávají bohatost a teplo každé vůni.

Balzamické  

Pryskyřice a balzámy jsou základem především orientálních parfémů. Mají tuhou, olejnatou nebo kapalnou konzistenci. K hlavním ingrediencím patří benzoe, labdanum, olibanum (kadidlo), galbanum, myrha, opoponax, elemi, tolu a peruánský balzám. S výjimkou galbana tvoří pryskyřice spodní tóny parfému.

Aldehydovéaldehydove

Parfémy s obsahem aldehydů (aldehyd je typ alkoholu) známe již od roku 1920. Poprvé byly tyto vůně použity ve Francii. Jejich průkopníkem je asi nejznámější parfém na světě, Channel 5. aldehydová parfémy obecně umocňují vůně v hlavě parfému a dodávají mu jakousi jiskru. Působí velmi sofistikovaně a příjemně.

Kořeněné  

Existuje velké množství druhů koření získavané z různých zdrojů: semena, ovoce, kůra, kořeny, listy a květy. Mohou být čerstvé nebo teplé, kyselé i sladké. Mezi hřejivé koření nejčastěji používané v parfumerii patří skořice, muškátový oříšek, pepř a hřebíček. Mají výrazné a silné aroma a dlouho vydrží. Mezi tzv.chladným kořením najdeme aromatické a rostlinnější tóny, které se rychleji odpařují. Patří sem především zázvor, koriandr nebo bobule jalovce. Kořeněné vůně jsou spojeny s orientálními a dřevitými vůněmi nebo s akordy kapradin.

Citrusové citrusy

Společnou vlastností citrusových vůní je jejich prudký nástup a krátká výdrž. Používají se jak pro dámské, tak pro pánské či unisex parfémy. Nejčastěji ucítíte pomeranče, mandarinky, bergamot, petigrain nebo grapefruit. Jsou ideální pro každodenní nošení díky své lehkosti. Pokud chcete, aby vám svěží pocit vydržel déle, hledejte parfém, který má v základu tóny dřeva nebo pačuli. S citrusovou svěžestí se bude skvěle snoubit také sladká vůně. Tu dodá parfému karamel nebo mošus.

Ozonické  

Ozonicé vůně obsahují Calone - molekulu, kterou v roce 1966 vynalezl Pfizer. Calone dodává kompozicím pocit vodnatosti a voní jako nasládlá okurka. Když se spojí s ovocem, je z toho vodní meloun, když s kytkami, vyjde vám leknín nebo lotos, když s bylinkami a trávou, dostanete mořskou vodu a pláž. Můžete ho zastihnout také pod jménem “keton vodního melounu“ Další molekuly honosící se jmény jako pro řecké bohyně: Floraozone, Azurone, Ultrazur... se přidávají ke Calonu, tak aby se posílil dojem jeho svěžesti, perlivosti. Ozonické tóny jsou synonymem svěžesti a čerstvě vypraného prádla.

Zemitézemite

Zemité vůně mohou evokovat dřevo, zeminu, trávu, bylinky, mech, svěží vzduch, tekoucí vodu atd. Ve skutečnosti je tato kategorie tak obsáhlá a používá se pouze jako všezahrnující pojem.

Aromatickéaromaticke

Aromatické tóny jsou obvykle kombinovány z rozmarýnu, šalvěje, kmínu, levandule a dalších bylin, které mají velmi intenzivní trávově kořenitou vůni. Často jsou kombinovány s citrusovými a kořenitými tóny. Aromatické kompozice jsou typické především pro pánské vůně.

Koženékozene

Do této skupiny se řadí vůně kůže v různých nuancích, od květinových, sametových kompozic až po trpké a kouřové. Kožené parfémy bývají smyslné i dráždivě. Pánské vůně kombinují tóny kadidla, tabáku nebo dřeva, dámské kožené parfémy mísí lehké tóny chypré a květin.

Laktonické (mléčné)mlecné

Laktony jsou cyklické estery spojující alkoholovou skupinu a karboxylovou skupinu ve stejné molekule. Nejběžnějšími používanými laktony jsou broskvový lakton, který má ve spodní části mléčně broskvový nebo mléčný lakton.

Tropickétropicke

Vůně sladkého, svěžího tropického ovoce: kokos, ananas, guava, papája, mango, mučenka atd.

 

 

Převodník
parfémů